ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΥ  2013

ΚαθΆ ὅλην τήν διάρκειαν τοῦ Δεκαπενταύγουστου εἰς τόν Ἱερόν Ναόν τῆς Παναγίας τοῦ Κάστρου, θά τελῶνται ὑπό τῶν Αἰδεσιμωτάτων Ἐφημερίων αἱ παρακλήσεις, ὡς ἀκολούθως :

ΠΕΜΠΤΗ 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……….:        ὥρα 8:00΄μ.μ.       Σύμπας ὁ Ἱερός Κλῆρος.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ…:        ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Σάββας Μουζουράκης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ………:        ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Σέργιος Γουρλᾶς.

ΤΡΙΤΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……..:           ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Δαμασκηνός Παλαπουγιούκ.

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……..:       ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Ἐμμανουήλ Ὀθίτης.

ΠΕΜΠΤΗ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……..:       ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Σωφρόνιος Χατζηλάρης.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ…:     ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Μάξιμος Λιβανός.

ΚΥΡΙΑΚΗ 11  ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……:     ὥρα 7:00΄μ.μ.       ἀρχιμ. Στέφανος Κατές.

ΔΕΥΤΕΡΑ 12  ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ….:     ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Νικόδημος Φωκᾶς.

ΤΡΙΤΗ  13  ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ……:       ὥρα 7:00΄μ.μ.       π. Σάββας Μουζουράκης.

Τήν Πέμπτη 1η Αὐγούστου εἰς τήν Ἱερά Παράκλησιν θά χοροστατήσῃ ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ. Παΐσιος.

Τήν Τετάρτη 14ην Αὐγούστου,  καί ὥρα 07:30΄ μ.μ.,  θά τελεσθῆ εἰς τόν Ἱ.Ναόν Παναγίας τοῦ Κάστρου, Μέγας Πανηγυρικός Ἑσπερινός, ὑπό σύμπαντος τοῦ Ἱεροῦ Κλήρου. Θά ἀκολουθήσῃ ὁ Ἐπιτάφιος καί τά ἐγκώμια τῆς Παναγίας καί ἐν συνεχείᾳ ἡ Ἱερά Παράκλησις καί οἱ Χαιρετισμοί εἰς τήν Κοίμησιν τῆς Θεοτόκου, τήν δέ πρωΐαν τῆς 15ης Αὐγούστου, ἡμέρα Πέμπτη, πανηγυρική Θεία Λειτουργία.

Τήν Παρασκευή 23ην Αὐγούστου, ἡμέραν τῆς ἀποδόσεως τῆς Ἑορτῆς (ἐννεαήμερον), ἀφΆ ἑσπέρας ἡμέρα Πέμπτη καί ὥραν 7ην, θά τελεσθῆ Μέγας Πανηγυρικός Ἑσπερινός, τήν δέ πρωΐαν τῆς Παρασκευῆς, Ἀρχιερατική Θεία Λειτουργία, χοροστατοῦντος τοῦ Σεβ.Μητροπολίτου ἡμῶν κ.κ. ΠΑΪΣΙΟΥ, συμπαραστατουμένου ὑπό σύμπαντος τοῦ Ἱεροῦ Κλήρου τῆς νήσου μας καί λιτάνευσις τῆς θαυματουργοῦ Εἰκόνος τῆς Παναγίας μας εἰς τά «πεντένια» τοῦ Κάστρου.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως