ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΝΕΑ

Η Ιερά Μητρόπολις και η ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ της Ιεράς Μητροπόλεως προσκαλεί, ιδιαίτερα τους νέους γονείς, στις ομιλίες που θα πραγματοποιηθούν σε Λέρο και Κάλυμνο.

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι λειτούργησαν, για πρώτη φορά φέτος, οι εξορμήσεις αγοριών και κοριτσιών των κατασκηνώσεων της Ιεράς Μητροπόλεώς μας στην περιοχή της Αγίας Κιουράς (Ματρώνας), στο Παρθένι της Λέρου, σε δύο περιόδους, από 16 έως 22 Αυγούστου.

Την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019, στον Ιερό Ναό Θείας Μεταμορφώσεως Σωτήρος Χριστού Λέρου, εορτάσθηκε «Η ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ», με την ευκαιρία συμπλήρωσης 97 ετών από της Μικρασιατικής καταστροφής του 1922.

Στα πλαίσια της 97ης επετείου από την Μικρασιατική Καταστροφή, πραγματοποιήθηκε στη Λέρο εκδήλωση «Μνήμης της Μικράς Ασίας».

Με λαμπρότητα και βυζαντινή μεγαλοπρέπεια εορτάσθηκε στη Λέρο η εορτή της Παγκοσμίου Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού.

Με εκκλησιαστική τάξη, την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019, στις 6:30΄ το απόγευμα, έλαβε χώρα η τελετή των θυρανοιξίων  του ιδιωτικού Ιερού Ναϋδρίου της Παναγίας Προυσιώτισσας, στην περιοχή «Κόκαλη» νήσου Λέρου.

Στις 14 Σεπτεμβρίου συμπληρώνονται 97 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή (1922-2019).

Κτύπησε το πρώτο κουδούνι σε όλα τα σχολεία της χώρας, την Τετάρτη το πρωί, 11 Σεπτεμβρίου 2019, καθώς με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε και επίσημα το νέο σχολικό έτος 2019-’20, για εκπαιδευτικούς, μαθητές, αλλά και γονείς.

Με βυζαντινή μοναστηριακή τάξη εορτάσθηκε το «εν Χώναις θαύμα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ», στην Ιερά Μονή των Αγίων Αγγέλων, στην περιοχή «Άγιος Πέτρος» της Νήσου Λέρου.