Με λαμπρότητα εορτάστηκε η μνήμη των Παμμεγίστων Ταξιαρχών, στην Μητρόπολή μας.

Στην Λέρο, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος, την Δευτέρα 7/11/2022, τέλεσε τον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό, στο Ιερό Παρεκκλήσιο των Ταξιαρχών στο Λακκί (έναντι νοσοκομείου), και το πρωί της Τρίτης, 8/11/2022, την Θεία Λειτουργία στον κοιμητηριακό Ι. Ναό των Ταξιαρχών Πλατάνου.

Στην Κάλυμνο, ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ.Στέφανος, την Δευτέρα 7/11/2022, τέλεσε τον Μέγα Πανηγυρικό Εσπερινό, στον κοιμητηριακό Ι. Ναό των Ταξιαρχών Χώρας Καλύμνου και το πρωί της Τρίτης, 8/11/2022, την Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλου Πανόρμου Καλύμνου, όπου μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας εγένετο Λιτάνευσις της Ιεράς Εικόνος των Ταξιαρχών.

Φωτογραφίες:  Νίκος Μαμάκας

Η μεγάλη εορτή των Παμμεγίστων Ταξιαρχών εορτάσθηκε και σε πολλά άλλα παρεκκλήσια της Μητροπόλεως.

Ι.ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟ ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ "ΚΟΚΑΛΗ" Λέρου (ενορία Αγίων Τεσσαράκοντα)

Ι.ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟ ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ ΣΤΟ ΒΑΘΥ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως.