Η Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου την Παρασκευή 16/4 ετελέσθη στις Ενορίες της Ιεράς μας Μητροπόλεως, σύμφωνα με τα ισχύοντα μέτρα και με την παρουσία των προβλεπομένων πιστών.

Οι Ιερείς μας νοερά βρισκόταν μαζί με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας κ.Παΐσιο, τον πνευματικό μας πατέρα, ο οποίος τούτες τις ώρες ευρίσκεται στο νοσοκομείο Καλύμνου λόγω της ενσκηψάσης ασθενείας. Προσευχηθήκαμε και παρακαλέσαμε την Παναγία μας, για ταχεία ανάρρωση και σύντομα να τον φέρει δίπλα μας υγιή και δυνατό, ως νικητή με τη Χάρη του Θεού.

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Στρατονικείας κ. Στέφανος τέλεσε την Ακολουθία του Ακαθίστου Ύμνου στον ενοριακό Ιερό Ναό της Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου Λέρου, συμπαραστατούμενος υπό του ιεροδιακόνου Γεωργίου.

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Καθεδρικός Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Λέρου-Εφημέριος πρωτ. Δαμασκηνός Παλαπουγιούκ

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Ιερός Ναός Σωτήρος Χριστού Λέρου-Εφημέριος πρωτ. Νικόδημος Φωκάς, Αρχιερατικός Επίτροπος Λέρου.

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Ιερός Μητροπολιτικός Ναός Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού Καλύμνου-Εφημέριος πρωτ. Ισίδωρος Γλυνάτσης

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Ιερός Ναός Αγίου Νικολάου Καλύμνου-Εφημέριος πρωτ. Κων/νος Σμαλιός

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Ιερός Ναός Αγίου Στεφάνου Καλύμνου-Εφημέριος π. Σάββας Μουζουράκης

Ακολουθία Ακαθίστου Ύμνου-Ιερός Ναός Αγίου Αθανασίου Καλύμνου-Εφημέριος π. Σωτήριος Πράσινος