Από την Ιερά Μητρόπολη ανακοινώνεται ότι εν όψει της ενσκηψάσης οξυμμένης κρίσης των κρουσμάτων κορωνοϊού στην Κάλυμνο, η Ιερά Μητρόπολις, έχοντας πάντοτε σε προτεραιότητα την ανθρώπινη υγεία και ζωή, τίθεται αυτομάτως αλληλέγγυα με την Πολιτεία και καλεί τους Εφημερίους των Ιερών Ναών του νησιού να τηρήσουν απαρεγκλίτως και με ακρίβεια τα προαπαιτούμενα μέτρα εντός και εκτός των Ιερών Ναών κατά την τέλεση των Ιερών Ακολουθιών.

Όθεν οι ακολουθίες θα τελούνται αυστηρά με την παρουσία μόνο του Ιερέως, των Ιεροψαλτών και της Νεωκόρου, χωρίς να παρίσταται οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο, για οποιοδήποτε λόγο, εντός και εκτός του Ιερού Ναού.

Η παρούσα ισχύει από 1ης Ιανουαρίου 2021 έως νεωτέρας ανακοίνωσης.

Ευχόμαστε όπως συνεργεία και ελέει του Παναγάθου Θεού διαπεράσουμε όλοι αλώβητοι, με υγεία και ειρήνη τις κρίσιμες αυτές ημέρες και να έχουμε επιτέλους ένα ειρηνικό και αίσιον νέο έτος 2021.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως