Την Κυριακή 5-7-2020, στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Λέρου, ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ.κ.Παΐσιος τέλεσε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, συμπαραστατουμένου υπό του εφημερίου π. Σωφρονίου Χατζηλάρη.

Στη Θεία Λειτουργία παρέστη ο Δήμαρχος κ.Μιχ.Κόλιας, πλήθος πιστών και πολλά παιδιά του κατηχητικού της ενορίας.

Στα Ιερά Αναλόγια του Ναού έψαλλαν οι καλλίφωνοι ιεροψάλτες Αναστ.Χατζηλάρης και Ραφαήλ Χατζηλάρης.

Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας, έλαβε χώρα μικρή γιορτούλα για την λήξη των κατηχητικών της χρονιάς, αν και η πανδημία δεν άφησε να πραγματοποιηθούν αρκετές από τις προγραμματισμένες δραστηριότητες.

Με την καθοδήγηση του π.Σωφρονίου και των κατηχητών και κατηχητριών της ενορίας, τα παιδιά εντυπωσίασαν με τα ωραιότατα χριστιανικά τραγούδια που έψαλλαν.

Ο Μητροπολίτης μας κ. κ. Παΐσιος, με τον ζεστό του πατρικό λόγο χαιρέτησε την ωραία αυτή εκδήλωση, συνεχάρη τον εφημέριο, τα παιδιά και τους συντελεστές για την ωραία αυτή παρουσίαση.

Κατόπιν ο πρώην Δήμαρχος κ.Ι.Αντάρτης μοίρασε στα παιδιά τα αναμνηστικά τους και ευχήθηκε καλό καλοκαίρι.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΩΝ

Τέλος ο Μητροπολίτης τέλεσε το εξάμηνο μνημόσυνο της αγαπητής και αξέχαστης αειμνήστου Εριέττας Βουτσινά-Χατζηιωάννου

Επιμέλεια-φωτογραφίες-βίντεο:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματέας Ιεράς Μητροπόλεως