Την Τρίτη 23 Ιουνίου στις 7 το απόγευμα, τελέστηκε Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός, για το Γενέθλιον του Αγίου Ιωάννου Προδρόμου, χοροστατούντος του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου, στον Ιερό Ναό Παναγίας Βοθυνών Καλύμνου (το δεξιό κλίτος του ναού είναι αφιερωμένο στο γενέσιο /γενέθλιο του Αγίου Ιωάννου).

Μετά τον Εσπερινό, κατά το έθος, σερβιρίστηκαν  λουκουμάδες (γυριστές Καλύμνικα) και διάφορα εδέσματα.

Το πρωί της Τετάρτης 24 Ιουνίου (Γενέθλιον του Προδρόμου), θα τελεστεί η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.

Οι φανοί του Αϊ Γιάννη στην παιδική χαρά του Αγίου Βασιλείου στην Κάλυμνο.

Όπως κάθε χρόνο, παραμονή του Αϊ Γιάννη στην Κάλυμνο τηρήθηκε το έθιμο με τους φανούς, κάτι που διατηρείται  σε πολλά μέρη της Ελλάδας.

Ένα έθιμο που παραμένει ζωντανό σε κάθε γειτονιά της Καλύμνου όπως παλιά. Παιδιά μικρά και μεγάλα, πηδάνε πάνω από τις φωτιές που είχαν ανάψει και φωνάζουν σύμφωνα με το καλύμνικο έθιμο : «Τ’ Αϊ Γιαννιού τ’ ατσάλιιι..της γριάς το ποντικάλι».

Άψογη η οργάνωση, πολλά χόρτα για κάψιμο, απόλυτη τάξη και πειθαρχία, χαρούμενες φωνές, μεγάλη συμμετοχή κόσμου, με δεκάδες παιδιά και μεγάλους από τις Ενορίες Αγίου  Νικολάου και Αγίου Βασιλείου να πηδούν τις φωτιές. Διοργανωτής  ο Μιχάλης Λάμπος που και φέτος τα οργάνωσε άψογα.

Δείτε φωτογραφίες από τους φανούς στον Άγιο Βασίλη:

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, γραμματεύς Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες:  «Kalymnos news»