Με εκκλησιαστική τάξη τελέστηκε το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020, υπό του Σεβ. Μητροπολίτου μας κ.κ.Παϊσίου, η χειροτονία εις πρεσβύτερον, του μέχρι σήμερα ιεροδιακόνου Μιχαήλ Μακαρούνα, στον εορτάζοντα ενοριακό ιερό ναό του Αγίου Αθανασίου Καλύμνου.

Ο Μητροπολίτης χοροστάτησε στην ακολουθία του Όρθρου και προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας, συμπαραστατούμενος υπό ιερέων της νήσου Καλύμνου.

Την χειροτονία παρηκολούθησαν συγγενείς και φίλοι του νέου πρεσβυτέρου, και πλήθος πιστών που γέμισαν ασφυκτικά τον Ναό.

Ο νεοχειροτονηθείς πρεσβύτερος π. Μιχαήλ Μακαρούνας είναι απόφοιτος της θεολογικής σχολής του Αριστοτελείου πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και πρόκειται να τοποθετηθεί στον ενοριακό ιερό ναό της Αγίας Τριάδος στο Βαθύ Καλύμνου.

ΑΞΙΟΣ!