Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019, στο Συνεδριακό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως «Σχολή Σοφίας», στη Λέρο, έλαβε χώρα η παρουσίαση του νέου μυθιστορήματος, του εκπαιδευτικού και πολυβραβευμένου Δωδεκανησίου συγγραφέα και λογοτέχνη κ. Μιχαήλ Κώτη, με τίτλο «Λευκή παγίδα σε μαύρο φόντο».

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Ιερά Μητρόπολη και τον Δήμου Λέρου, ενώ την ευθύνη παρουσίασης του βιβλίου είχαν ο γραμματέας της Ιεράς Μητροπόλεως κ. Γεώργιος Χρυσούλης, και ο προϊστάμενος του Ιστορικού Αρχείου Λέρου και Δημ.Σύμβουλος κ.Γεώργιος Τραμπούλης.

Στην εκδήλωση παρέστησαν οι Ιερείς μας π.Σωφρόνιος και π. Γεδεών, ο Δήμαρχος κ. Μιχ.Κόλιας, ο Αντιδήμαρχος κ.Α.Γρεκός, οι Δημοτικοί σύμβουλοι κα Μαριέττα Κανάρη (πρόεδρος του ΔΟΠΑΙΣΑΠ),  οι κ.κ. Στ.Λουλουδιάς (επι κεφαλής της ελάσσονος αντιπολιτεύσεως), Γ.Παλαπουγιούκ (γραμματέας του Δ.Σ.), η πρόεδρος του Κ.Θ.Λ. κα Ελ.Σαρίκα, οι πρ. Δήμαρχοι κ. κ. Ι.Αντάρτης και Μιχ.Κοντραφούρης, οι εκπαιδευτικοί κυρίες Σιμ.Κινεβιζίδου, Κατ.Εμμανουήλ, Α.Κορφιά, Πολ.Κορφιά, Πηνελ.Βρατσάλη, Αικ.Βελή, ο κ.Δ.Σταματέλλος (βιβλιοθηκονόμος της Δημοτικής Βιβλιοθήκης), ο πρώην πρόεδρος της Πανελ. Ένωσης Λερίων κ.Ν.Νταλόγλου, κ.α.

Η παρουσίαση του βιβλίου ήταν πρωτότυπη και έγινε σε κλίμα μεγάλου ενδιαφέροντος, αφού η ομιλία εναλλασσόταν μεταξύ των δύο ομιλητών, με παράλληλη παρουσίαση διαφανειών!

Το θέμα του μυθιστορήματος ήταν ιδιαίτερα επίκαιρο, μιας και είχε να κάνει με τον σύγχρονο Μινώταυρο που καταβροχθίζει, όπως εκείνο το μυθικό τέρας, τον ανθό της ζωής, τα νιάτα, και βυθίζει στην απελπισία και στην απόγνωση οικογένειες, δηλαδή τα ναρκωτικά.

Μετά το πέρας της παρουσίασης τον λόγο έλαβε ο συγγραφέας κ.Μιχάλης Κώτης, ο οποίος ευχαρίστησε τους διοργανωτές, δηλαδή, την Ιερά Μητρόπολη και τον Δήμο Λέρου, τους δύο παρουσιαστές, τον κ.Γ.Χρυσούλη και τον κ.Γ.Τραμπούλη, αλλά και το ακροατήριο για την προσέλευση στην εκδήλωση.

Κατόπιν τον λόγο πήρε ο κ.Δήμαρχος ο οποίος συνεχάρη τον συγγραφέα για το νέο του σύγγραμμα, τους παρουσιαστές, ενώ τόνισε ιδιαίτερα την μεγάλη μάστιγα των ναρκωτικών, και την μεγάλη ευθύνη που βαρύνει την οικογένεια, η οποία πρέπει να προφυλάσσει και να καθοδηγεί τα παιδιά στο σωστό δρόμο.

Τόσο ο συγγραφέας, όσο και οι παρουσιαστές του βιβλίου εδέχθησαν τα συγχαρητήρια του ακροατηρίου.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ:

Επιμέλεια:  Γεώργιος Ι. Χρυσούλης, Γραμματέας Ιεράς Μητροπόλεως

Φωτογραφίες – Βίντεο:  Γιάννης Χρυσούλης