Ο Σεβ. Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παΐσιος, κατά την Αγίαν και Μεγάλην Εβδομάδα και το Άγιον Πάσχα 2019, θα ακολουθήσει το κάτωθι πρόγραμμα των Ιερών Ακολουθιών:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  (19-4-2019)

Εσπερινό στον Άγιο Λάζαρο - ενορία Αγίου Μάμαντος Καλύμνου, ώρα 6:30΄ μ.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ  (20-4-2019)

Χοροστασία στον Ι. Ναό Αγίου Λαζάρου – ενορία Αγίου Μάμαντος Καλύμνου.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ (21.4.2019)

Ώρα 07:30΄ π.μ.- 10:30΄ π.μ., Όρθρος –  Θεία Λειτουργία στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης  Χώρας Καλύμνου.

Ώρα 10:30΄ π.μ.:  Μνημόσυνο βάσει προγράμματος Δήμου Καλυμνίων.

Ώρα 07:30΄ μ.μ.  Ακολουθία Νυμφίου στον Ιερό Ναό Αγίου Στεφάνου.

ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ  (22.4.2019)

Ώρα 07:30΄ π.μ.:  Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Καλύμνου.

Ώρα 07:30΄ μ.μ   Ακολουθία Νυμφίου στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Βαθέως Καλύμνου.

ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΙΤΗ  (23.4.2019)

Ώρα 07:30΄π.μ.: Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στην Ιερά Μονή  Παναγίας Ελεούσης Καλύμνου (Ρότσο).

Ώρα 05:30 μ.μ.: Εκδήλωση διά τον Πανάγιο Τάφο, υπό της  Καθηγητρίας Ε.Μ.Π. κας Αντωνίας Μοροπούλου, στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Πολιούχου Καλύμνου.

ώρα 07:30΄μ.μ.:  Ακολουθία του Νυμφίου στον Ιερό Ναό Αναστάσεως Κυρίου Πόθιας Καλύμνου.

ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ  (24.4.2019)

Ώρα 07:30΄ π.μ.:  Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία στην Ιερά Μονή Αναλήψεως Κυρίου Καλύμνου.

Ώρα 07:00΄ μ.μ.:  Ιερό Ευχέλαιο και Ακολουθία του Νυμφίου στην Ιερά Μονή Αγίων Πάντων Καλύμνου (Ι. Ν. Οσίου Σάββα).

ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ  (25.4.2019)

Ώρα 07:30΄π.μ.:  Εσπερινός και Θεία Λειτουργία Μεγάλου Βασιλείου στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλου Μιχαήλ Πανόρμου Καλύμνου.

Ώρα 07:30΄μ.μ.:  Ακολουθία των Αγίων Παθών στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Πόθιας, Πολιούχου Καλύμνου.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  (26.4.2019)

Ώρα 09:00΄ π.μ. – 01:00΄ μ.μ.:  Ακολουθία Μεγάλων Ωρών – Εσπερινός – Αποκαθήλωση στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

Ώρα 07:30΄ μ.μ.:  Επιτάφιος Θρήνος στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού Καλύμνου.

Ώρα 09:45΄ μ.μ.:  Έξοδος Ιερού Επιταφίου Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Σωτήρος Χριστού.

Ώρα 10:00΄ μ.μ.:  Συνάντησις Ιερών Επιταφίων των Ενοριών στον προκαθορισμένο χώρο.

ΜΕΓΑ  ΣΑΒΒΑΤΟ (27.4.2013)

Ώρα 07:30΄ π.μ.:  Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Καλύμνου.

Ώρα 10:30΄ π.μ.:  Αναχώρηση μετά των Αρχών για  τη Νήσο Καλόλιμνο.

Πρώτη Ανάσταση – με τους εθνοφρουρούς.

ΑΓΙΑ ΝΥΚΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

Επίσημη υποδοχή του Αγίου Φωτός στον Κεντρικό Λιμένα Καλύμνου, όπου θα παραστούν οι Αρχές του τόπου.  Τιμές θα αποδώσουν η Φιλαρμονική του Δήμου Καλυμνίων και άγημα οπλιτών του 542 Συντάγματος Ευζώνων. Στη συνέχεια θα σχηματιστεί Ιερά Πομπή προς τον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Σωτήρος Χριστού Καλύμνου, όπου θα τελεστεί Δέησις και θα ακολουθήσει η Διάδοση του Αγίου Φωτός.

ΥΠΟΔΟΧΗ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ

Ώρα 11:00΄ μ.μ.:  στην αυλή του Ιερού Καθεδρικού Ναού της Παναγίας Χώρας Καλύμνου.

ΑΝΑΣΤΑΣΗ, ώρα 12.00΄ π.μ. και Πασχαλινή Θεία Λειτουργία, 01:00΄ π.μ. – 02:00΄ π.μ., στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας.

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ  (28.4.2019)

Με την συμμετοχή του Ιερού Κλήρου της Νήσου και ώρα 12η μεσημβρινή, ο Μητροπολίτης κατά το έθος, θα ενδυθεί την Αρχιερατική αυτού στολή στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου της Παναγίας και θα ακολουθήσει ο Εσπερινός της Αγάπης, στον Ιερό Καθεδρικό Ναό Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου, και λιτάνευση των Ιερών Εικόνων των τριών Ιερών Ναών της Χώρας (Παναγίας Κεχαριτωμένης, Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου και Αγίου Χαραλάμπους), στην πλατεία της Χώρας.

Το απόγευμα της Κυριακής του Πάσχα, ὥρα 06:00΄ μ.μ., θα τελεστεί ο Εσπερινός της Αγάπης, στον εορτάζοντα Ιερό Ναό της Αναστάσεως Κυρίου Καλύμνου, με την συμμετοχή του Ιερού Κλήρου της Νήσου.

Δευτέρα της Διακαινησίμου (29.4.2019)

Ο Μητροπολίτης μας θα λειτουργήσει στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Πανόρμου Καλύμνου, και την Δευτέρα το εσπέρας θα χοροστατήσει στον Εσπερινό του Ιερού Ναού Αγίου Ραφαήλ  Πανόρμου, ώρα 06:30΄ μ.μ.

Τρίτη της Διακαινησίμου  (30.4.2019)

Ο Μητροπολίτης μας θα λειτουργήσει στο πανηγυρίζον Ναΰδριον Αγίου Ραφαήλ, Παναγίας Ψηλιανής Καλύμνου.

Τετάρτη Διακαινησίμου  (1.5.2019), θα λειτουργήσει ο Μητροπολίτης στην Ιερά Μονή Αγίων Πάντων.

Την Πέμπτη της Διακαινισίμου (2.5.2019) και ώρα 6:30΄ μ.μ. θα τελεστεί Πανηγυρικός Εσπερινός στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής εις νήσο Τέλενδο.

Την Παρασκευή (3.5.2019), το πρωί, ώρα 7:30΄ π.μ., θα τελεστεί Όρθρος και πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον εορτάζοντα Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής Καλαμιώτισσας Καλύμνου.

Εκ της Ιεράς Μητροπόλεως