Πρόγραμμα ἀφίξεως ἐκ Λέρου τῆς Ἁγίας Κάρας καὶ τῆς Ἱερᾶς Εἰκόνος τῆς Ὁσίας Μητρὸς ἡμῶν Γαβριηλίας τῆς Κωσταντινουπολίτιδος, προστάτου καὶ ἐφόρου τῆς νήσου Λέρου, συνοδευομένη ὑπὸ τοῦ Θεοφιλεστάτου Ἐπισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου.

Σάββατο 13-4-2024 , ὥρα 15:30΄: Ἄφιξις ἐκ Λέρου τοῦ «καταμαρὰν» εἰς λιμένα Καλύμνου - Ὑποδοχὴ ὑπὸ τοῦ Σεβασμωτάτου Μητροπολίτου ἡμῶν κ. Παϊσίου καὶ τοῦ Ἱεροῦ Κλήρου εἰς λιμένα - Ἱερὰ πομπή (Σταυρός–Ἑξαπτέρυγα) πρός Ἱερόν Μητροπολιτικόν Ναόν τοῦ Σωτῆρος Χριστοῦ - Τοποθέτησις Τιμίας Κάρας καί Ἁγίας Εἰκόνος ἐν τῷ Ἱερῷ Ναῷ.

ὥρα 18:00΄: Μέγας Ἀρχιερατικός Ἑσπερινός, χοροστατοῦντος τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας καὶ Λαυρεωτικῆς κ. Νικολάου. Θεῖον κήρυγμα.

ὥρα 21:00΄: Ἱερά Ἀγρυπνία καί Θεία Λειτουργία, χοροστατοῦντος τοῦ Θεοφιλεστάτου Ἐπισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου, ὅστις καί θά ἀναγνώσῃ τήν ἐπιστολήν τοῦ Ἀρχιερατικοῦ Ἐπιτρόπου Λέρου π. Νικοδήμου Φωκᾶ πρός τόν Σεβασμιώτατον Μητροπολίτην ἡμῶν κ. Παΐσιον σχετικήν μέ τήν βιοτὴν τῆς Ὁσίας Γαβριηλίας.

Κυριακή 14-4-2024 , ὥρα 7:00΄-10:00΄π.μ.: Ὄρθρος καί τρισαρχιερατικὴ Θεία Λειτουργία εἰς τόν Ἱερόν Μητροπολιτικὸν Ναόν τοῦ Σωτῆρος Χριστοῦ Καλύμνου.

ὥρα 17:00΄: Μεταφορά τῆς Ἁγίας Κάρας και τῆς Ἱερᾶς Εἰκόνος τῆς Ὁσίας Γαβριηλίας εἰς τόν Καθεδρικὸν Ἱερόν Ναόν τῆς Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

ὥρα 18:00΄: Κατανυκτικός Ἑσπερινός χοροστατοῦντος τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεσογαίας καὶ Λαυρεωτικῆς κ. Νικολάου, ὅστις καί θά ὁμιλήσῃ.

ὥρα 20:00΄: Ἱερά Παράκλησις τῆς Ὁσίας.

ὥρα 21:00΄-23:00΄: Ἱερά Ἀγρυπνία – Ὄρθρος. Ἀνάγνωσις ὑπὸ τοῦ Θεοφιλεστάτου Ἐπισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου τῆς ἐπιστολῆς τοῦ Ἀρχιερατικοῦ Ἐπιτρόπου Λέρου π. Νικοδήμου Φωκᾶ πρός τόν Σεβασμιώτατον Μητροπολίτην ἡμῶν κ. Παΐσιον διά τήν βιοτὴν τῆς Ὁσίας Γαβριηλίας.

Δευτέρα 15-4-2024 , ὥρα 08:00΄π.μ.:  Ὥρες καί Προηγιασμένη Θεία Λειτουργία ὑπό τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου ἡμῶν κ. Παϊσίου, εἰς τόν Καθεδρικὸν Ἱερόν Ναόν τῆς Παναγίας Κεχαριτωμένης Χώρας Καλύμνου.

ὥρα 11:00΄π.μ.: Ἀναχώρησις Ἁγίας Κάρας τῆς Ὁσίας διὰ Λέρον, συνοδευομένη ὑπό τοῦ Θεοφιλεστάτου Ἐπισκόπου Στρατονικείας κ. Στεφάνου.

Ἐκ τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως